Back to top

Študentský život

Dňa 15. februára 2024 sme navštívili kino v Šamoríne. Farebné fazuľové vrecia, na ktorých sme sedeli a veselé prostredie kinosály bolo niečo úžasné.  Z našich pohodlných sedadiel sme sledovali film Argylle. Ďakujeme za nezabudnuteľný zážitok v kine Tuli v komplexe X-Bionic Sphere. Študenti 1.HA/D, 3.B/C, 4.HA/D
19. 2. 2024
14. februára 2024, na Valentína, si študenti našej školy posielali srdečný odkaz. Pri tejto príležitosti bola pripravená slávnostná poštová schránka plná odkazov, vyznaní a prekvapení, ktoré roznášal Amor v sprievode troch krásnych anjelikov.  
19. 2. 2024
Z celého srdca ďakujeme účinkujúcim Divadla Madácha (Maďarsko) za skvelé hudobné spracovanie srdcervúceho príbehu Lajosa Kazinczyho, obrancu revolúcie v rokoch 1848/49, väzňa na hrade Arad a posledného mučeníka vojny a syna nášho jazykového novátora Ferenca Kazinczyho. Bolo pre nás veľkým potešením vidieť na pódiu Györgya Derzsiho, speváka, herca, skladateľa muzikálu "Pätnástka" a v neposlednom rade nášho bývalého študenta, privítať ho v našej škole a odmeniť jeho tím zaslúženým potleskom.
19. 2. 2024
Pri príležitosti Dňa maďarskej kultúry viaceré aktuálne témy tvorili kultúrny program zorganizovaný literárne zameranými študentmi Strednej školy rozvoja vidieka a Strednej športovej školy v Dunajskej Strede. Rozprávali napínavé príbehy z knihy „Magyarázom a bizonyítványom" („Vysvetľujem svoje vysvedčenie ")od Gabrielly Csiffáriovej, ktorá opisuje školský život slávnych Maďarov. Tie zakomponovali do svojej kompozície, ktorej súčasťou boli živé piesňové a tanečné vystúpenia. Uprostred polroka sa samozrejme hovorilo o školskej kariére najväčšieho „vysvedčenie vysvetľujúceho" spisovateľa Frigyesa Karinthyho, čítali sa jeho „zúrivé" denníkové záznamy o zlých známkach, dokonca sa na chvíľu prihovoril aj samotný autor unikátnej nahrávky. Súčasťou bohatého programu bolo aj niekoľko motivačných biografií. Študentov zaujal Radnótiho húževnatý postoj k učiteľom cudzích jazykov, Albert Szentgyörgyi svojím neutíchajúcim záujmom o vedeckú kariéru a János Arany so svojím podnetným príbehom o úspešnej kariére samouka a nekvalifikovaného človeka, ktorý sa dostal až na post generálneho tajomníka akadémie. Ani kariéry našich literárnych, umeleckých a vedeckých velikánov neboli vždy vynikajúce. V prednáške sa hovorilo napríklad o slabých akademických výsledkoch Sándora Weöresa, o zlom vzťahu Pála Szinyeiho Merseho k matematike a o nie veľmi priaznivom vzťahu Alberta Szentgyörgyiho k chémii. Atmosféru a náladu maturitných skúšok navodila kabaretná scénka pripomínajúca nedávno zosnulého herca národa, Miklósa Benedeka. Neodmysliteľnou súčasťou osláv maďarskej kultúry je hymna. Jednou z najvýstižnejších viet časti o našej národnej piesni bola večná myšlienka Pétera Esterházyho: „Hymna vynáša človeka zo slnka, vynáša ho do bezčasovej večnosti, ale televízia ho nevyzdvihuje nikam". Hoci v programe odznela aj parafráza skladby Ferenca Kölcseyho a Ferenca Erkela v rýchlejšom tempe v podaní súboru Zlatý akord, spomienkovú slávnosť ukončil spev klasickej verzie, čím sa oslávilo nielen 201. výročie vzniku hymny, ale aj 150- ročná Budapešť.
29. 1. 2024
Na tohtoročnom lyžiarskom zájazde naši študenti opäť lyžujú na svahu Kohútka pri obci Lazy pod Makytou. V prvý deň nás privítal dostatok snehu a jasný slnečný deň. Večer sa účastníci môžu vypnúť v zábavných kvízoch a zručnostných hrách. Na druhý deň nás opäť privítalo hrejivé slnko a výborné podmienky na trati. Stredisko ponúka zjazdovky v rôznych stupňoch náročností, ktoré sú zaujímavé pre začiatočníkov aj pre skúsenejších lyžiarov. Príjemne unavení sme sa vrátili na ubytovňu, kde po chutnom obede a krátkom oddychu si mohli študenti vybrať z ponúkaných aktivít. Jedna skupina mala možnosť vyskúšať si svoju šikovnosť v hotelovom bazéne, zatiaľ čo ostatní sa pred večerou vybrali na túru. Večer sa skončil zábavným animačným programom. Pre najšikovnejších súťažiacich boli pripravené aj ceny. Do 4. dňa nášho lyžiarskeho zájazdu sa každý naučil lyžovať, aj začiatočníci dokázali sami sa spustiť po svahu. Všetci sa vrátili do hotela spokojní a obohatení s pocitom úspechu. Po neskorom obede sme mali krátku prestávku a náš deň pokračoval so súťažou v plávaní a turistikou. Po večeri študenti opäť vynikali v animačných programoch a zručnostných súťažiach. Štvrtkový večerný program bol ukončený vyhodnotením výsledkov a odovzdaním diplomov. Najšikovnejším skupinám boli udelené mimoriadne ceny. Nastal piaty, teda posledný deň nášho lyžiarskeho výcviku. Študenti sa vrátili domov s trvalými zážitkami. Niektorí účastníci sa úspešne naučili lyžovať a iní mali možnosť osviežiť si svoje lyžiarske zručnosti. Naši študenti sa správali veľmi dobre, sme na nich hrdí!
15. 1. 2024
"Ten kto chce dostať, musí najprv dávať!" Mária Szepes Študenti našej školy sa vždy s nadšením zapájajú do rôznych charitatívnych aktivít. V minulom roku sme spustili novú charitatívnu akciu, vianočný predaj zákuskov. Už vtedy bolo jasné, že v poslednom týždni nasledujúceho kalendárneho roka začneme opäť piecť, pripravovať stôl, predávať a hlavne darovať. A tak aj tento rok naplnila vzduch auly vôňa škorice, vanilky a vlašských orechov. Každá trieda usilovne pracovala na príprave chutných a krásnych koláčov a zákuskov. Študenti a učitelia si mohli vybrať z palaciniek, koláčikov, mufinov, lineckého, perníkov, škoricových rohlíčkov, Sacherových tort a čokoládových sušienok. Popri stoloch obložených dobrotami si náhodní kupujúci mohli prezrieť predmety a obrázky znázorňujúce národné (maďarské, slovenské, anglické, nemecké) vianočné tradície. O podujatie bol oveľa väčší záujem ako sa očakávalo, sladkosti sa vypredali takmer v priebehu pár minút. Vyzbierané peniaze boli venované Združeniu na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Dar bol odovzdaný na koncoročnej galavečeri Edite Lanstyákovej, jednej z koordinátoriek spoločnosti. Srdečná vďaka patrí všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli na tento ušľachtilý cieľ. Pokojné a veselé Vianoce všetkým!
8. 1. 2024
Od polovice novembra do Vianoc sa najkrajšie viedenské námestia premenia na čarovné vianočné trhy. Študenti III.D , IV.D , IV.B, III.B, III.A a IV.SG triedy sa zúčastnili študijného výletu vo Viedni, v hlavnom meste Rakúska. Od Maria Theresien platz cez staré mesto prešli na Stephansplatz, kde pozreli najkrajšiu gotickú stavbu Rakúska, Dóm sv. Štefana. Tí odvážnejší vystúpili na vrch severnej veže dómu, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto. Na vianočnom trhu na námestí Rathausplatz mohli obdivovať najkrajšie vianočné ozdoby, remeselné výrobky a mohli ochutnať vianočné pochúťky. Niektorí si požičali korčule a korčuľovali sa na klzisku Ľadový sen. Večer si študenti pozreli nádhernú výstavu vianočných svetiel na kaštieli Schönbrunn. Vianočný trh pred kaštieľom s krásnou keramikou, tradičnými hračkami, chutnými jedlami má pravú atmosféru cisárskeho mesta. Večer sa študenti vrátili domov unavení, ale obohatení o zážitkov.
21. 12. 2023
13. decembra 2023 sa študenti našej školy (V./HA, I ./HA, II.A/FJK, I.SM triedy) vybrali do Viedne, do hlavného mesta Rakúska. Navštívili vianočné trhy, nádherný Dóm svätého Štefana a radnicu. Výlet sme ukončili v parku zámku Schönbrunn, ktorý žiari v záplave svetla. Prajeme vám všetkým pokojný a radostný advent!
18. 12. 2023
Od roku 2014 v rámci adventných príprav našej školy nezabudnuteľnou udalosťou je súťaž v príprave adventných vencov. Tento rok sa súťaž niesla v duchu environmentálneho povedomia a vyžadovala kreativitu a manuálnu zručnosť. Študenti sa snažili dodržiavať pravidlá súťaže tým, že používali prírodné materiály a produkovali minimálny odpad. Ako dekoratívne prvky používali najmä sušené pomaranče, šišky, škoricu, šípky a orechy. Väčšina študentov pripravila tradičné okrúhle kompozície, ale objavili sa aj podlhovasté stolové dekorácie. Vďaka nápaditej práci 92 súťažiacich porota hodnotila celkovo 46 sviatočných dekorácií. Udeľovali sa ceny v štyroch kategóriách - klasika, extravagancia, ,,profesionál“ dekorácia fantázie, našla si nového majiteľa aj cena publika a špeciálna cena. Klasický veniec: Alexa Navrátil I.B - Kiara Mikó II.B Veniec fantázie: Rebeka Nagy I.B – Vanessa Veronika Veres I.B Profesionálny veniec: Letícia Sillik III.B – Cynthia Klepanec III.B Extravagantný veniec: Balázs Perleczky III.B- Ágnes Kovács III.B Cena publika: Lili Bartal I.A- Boglárka Hegedűs I.A Špeciálna cena: Krisztina Vígh I.B- Lara Sofia Balogh I.B Márk Juhos IV.A Tých najlepších okrem diplomu odmenili aj sladkými prekvapeniami. Súťaž bola sprevádzaná tvorbou školského adventného venca, ktorý šikovní tvorcovia ako Enikő Nagy, Lilla Navrátil, Ábel László Buzgó a Kinga Pifko umiestnili vo vestibule školy v blízkosti vianočného stromčeka a Mikulášskej izby. Každá sviečka bude zapálená v rámci krátkeho vianočného programu.
6. 12. 2023
Dňa 20. novembra 2023 Mestská televízia v Dunajskej Strede usporiadala deň otvorených dverí, na ktorom sa zúčastnili naši študenti Vivien Takács, Letícia Silik, Balázs Perleczky, Laura Kádašiová, Anna Karolina Halászová a Balázs Rudolf Csápai. So súčasným riaditeľom, Péterom Rajkovicsom diskutovali o DSTV, ktorá svoju činnosť začala v roku 1997. Hovorili o histórii televízie, jej súčasnej situácii, dostupnosti, vzťahu médií a mladých ľudí a o možnostiach videoprodukcie. Mali tiež možnosť stretnúť sa s pracovným štábom DSTV, ktorý im umožnil nahliadnuť do zostavenia programov, technickej realizácie a harmonogramu natáčania. Naši študenti si tiež mohli pozrieť vybavenie štúdia, osvetlenie a kamerovú techniku. Samozrejme vyskúšali si aj prácu za kamerou v úlohe spravodajcov, čo bola veľmi zaujímavá, ale nie ľahká úloha pre ambicióznych mladých ľudí. Ďakujeme za zážitok a možnosť spoznať svet mestského média a súčasný stav spravodajstva.
27. 11. 2023
Stanice pre darovanie krvi trpia nedostatkom. Transfúzna stanica NsP Dunajská Streda vyhlásila plesové darovanie krvi, na ktorom 14. novembra 2023 darovali krv aj naši študenti z tretieho a štvrtého ročníka, celkovo 12. Za tento šľachetný čin našim študentom ďakujeme.
22. 11. 2023
Jesenný dážď nám vôbec nepokazil náladu, keď sme došli do Jókaiho divadla. Samotný štýl a ikonická výzdoba interiéry budovy prirodzene priťahuje pozornosť. My tam však ideme kvôli predstaveniu a zážitku. Celá atmosféra, ľudia, emócie, to všetko nás dostanú bližšie k divadlu. Herci podľa románu Ferenca Molnára Pál utcai fiúk (,, Chlapci z Pálovej ulice“) nás presvedčili o tom, že sú rodení herci. Každý, kto počas predstavenia vystúpil do svetla reflektorov a hral, tancoval a samozrejme spieval, bol obrovským talentom a veríme, že budeme mať tú česť vidieť ho aj v ďalších vystúpeniach. Vžili sa do svojich rolí, čím vyniesli na povrch veľa emócií, pomocou ktorých sa vytvorí láska k divadlu. Navyše divadelné efekty a scénografia tiež obstáli. Farby, svetlá, zvuky v pozadí, rekvizity boli dokonale zladené s každým malým detailom. A ako by ste sa mohli ešte viac ponoriť do deja, ak nie hudbou? Počas vkladaných pesničiek boli všetci úplne ponorení do predstavenia, akoby boli súčasťou deja. Slzotvorný záver príbehu právom dojal veľkú časť publika, čo sa dalo očakávať. Bolo nám potešením, že sme mohli byť súčasťou predstavenia nášho spolužiaka Levente Németha, ktorý hral rolu chlapca s menom Weis, má obrovský talent. Gratulujeme Levi!
2. 11. 2023

Stránky