Back to top

Študijné cesty

8. februára 2024 študenti II.B a III.B triedy, odboru cestovného ruchu boli v Bratislave. Prvou zastávkou bol Bratislavský hrad, na ktorom sa uskutočnila prechádzka po ňom. Po dlhej prechádzke po Staromestskom námestí trojčlenné tímy dostali úlohy s mapou. Na slepej mape vyznačené miesta mali nájsť a selfie fotografiou museli dokázať, že dané miesta, sochy, námestia, budovy a iné atrakcie našli. Po splnení tejto zaujímavej úlohy na tím čakali v Osobnom prístave (Fajnorovo nábrežie) tri výletné lode: Avalon, Viking a Harmony. Sprievodcovia na palube týchto lodí im ukázali jednotlivé kajuty, ich vybavenie, luxusné kajuty aj kajuty personálu. Pomocou kapitána lode mali možnosť vyskúšať si aj velín. Odborná stáž bola užitočná a prínosná, pretože popri orientačnej zručnosti študenti získali veľa nových informácií ohľadne vodnej dopravy.
V rámci Dňa otvorených dverí 7. decembra 2023 sme zorganizovali už tradičnú súťaž v zdobení vianočného stola pre študentov študijných odborov hotelierstvo a gastronómia našej školy. Pre našich budúcich študentov prvého ročníka a ich rodičov bolo vystavených celkovo osem sviatočne prestretých stolov. O výsledkoch súťaže rozhodla verejnosť hlasovaním a vytvorila nasledujúce poradie. 1. miesto - Nikolett Múcsková a Nikolett Ondrejkovičová 2. miesto - Alexandra Porubská a Jenifer Banyáková 3. miesto - András Szalóci a Denis Krátky Ďakujeme vám všetkým za obetavý a kreatívny postoj.
14. decembra sa študenti I.A triedy v odbore agropodnikanie a potravinárstvo a I. B triedy v odbore cestovný ruch zúčastnili exkurzie a odbornej stáže v Bratislave, v hlavnom meste našej republiky. Prehliadka sa už začala v autobuse, kde oboznámili svojich rovesníkov s históriu, dopravou mesta a ďalšími užitočnými informáciami. Program pokračoval v bratislavskej hradnej štvrti. Účastníci obdivovali výhľad, mosty, hrad a pri budove parlamentu predstavili informácie o mestských atrakciách. Pozreli bohaté historické a kultúrne dedičstvo Starého mesta ako Grassalkovichov, Pálffyho a Erdődyho palác, verejné sochy, Hlavné námestie, Starú radnicu, Michalskú bránu, Slovenské národné divadlo a hotely v centre mesta. Počasie bolo na december príjemné a chladné, a tak si všetci vychutnali obed v reštaurácii Asterix, ktorý ponúkol otec jedného zo študentov. Po návšteve a prezentácii vonkajších atrakcií a príjemných aktivít v interiéri študenti odchádzali domov spokojní, obohatení o nové zážitky a naladení na vianočné sviatky.
24. novembra 2023 žiaci IV. SM a IV. B tried reprezentovali našu školu na Hornozemskom podnikateľskom expe so sloganom ,,Drž sa nad vodou“, ktoré sa konalo v MOL Aréne v Dunajskej Strede. Mali sme možnosť navštíviť stánky malých a stredných podnikateľov, ochutnať ich výrobky, vyskúšať ich služby,  aj nakupovať. Počas pestrej poznávacej prehliadky sme videli vinárstvo, reklamné a marketingové činnosti, keramické výrobky. Stretli sme sa aj poradenskými činnosťami a mnohými ďalšími ponukami podnikateľov.V rámci Mentorského programu pre podnikateľov na Hornej zemi sme boli súčasťou kvalitnej a poučnej prednášky, počas ktorej prednášatelia inšpirovali publikum s množstvom rád, nápadov a príležitostí. Zväz maďarských podnikateľov na Slovensku  môže znamenať pre nás novú príležitosť, pretože so svojou podporou, iniciatívou, cennými kontaktmi, informáciami a odbornými znalosťami môže rozšíriť podnikateľské vedomosti našich študentov.
Dňa 23. novembra študenti III. A triedy, študujúci odbor kontrolór kvality potravinárskych výrobkov, navštívili mliekareň Zelený Klátov v Dunajskom Klátove, kde sa vyrábajú ekologické mliečne výrobky. Študenti mali možnosť v praxi zažiť výrobu mliečnych výrobkov. Tým získali veľa cenných informácií, ktoré môžu neskôr využiť vo svojom štúdiu. Vďaka majiteľom spoločnosti a zamestnancom závodu naši študenti zažili zmysluplný deň v mliekarni.
Dňa 8. novembra 2023 žiaci IV.A/FJK a III. B/C tried sa vybrali na spoločný výlet. Cestovali do historickej Banskej Štiavnice. Svoju exkurziu začali v poľovníckom kaštieli Kohári-Coburg v Svätom Antole, kde si najprv pozreli park v areáli kaštieľa, potom so sprievodcom aj interiér. Navštívili aj historické centrum mesta, kde si pozreli kultúrne pamiatky , ako napríklad Nový zámok, Starý zámok, Kalváriu, Banku lásky, Námestie svätej Trojice, aj bývalú školu Sándora Petőfiho, kde položili veniec. Boli aj v zoologickej záhrade. Mali aj voľný program, keď sa mohli túlať v centre mesta. Prežili pekný jesenný deň.   Balázs Rudolf Csápai, IV.A
Ako študenti cestovného ruchu sme už dlho snívali o tom, že cestu na cvičenie absolvujeme lietadlom, keďže väčšina triedy ešte nemala možnosť zažiť zážitok z lietania. Proces organizovania cesty nám bol už známy, nakoľko v rámci hodiny cestovného ruchu sme už boli s ním oboznámení , aj samotnou  leteckou dopravou a používaním rezervačného systému. Svoju prácu sme začali analýzou potenciálnych destinácií. Mali sme brať do úvahy dostupný čas, keďže na prax sme mali iba jeden deň, ba aj v meste sme mali mať k dispozícii čo najviac času, ba aj to,  aby bola celá akcia finančne priateľská. Najvhodnejšou destináciou sa ukázala Barcelona. Našou prvou úlohou bola rezervovať let. Pred absolvovaním cesty na pokyn našej učiteľky sme mali vykonať niekoľko ďalších úloh. Vstávali sme nadránom, presnejšie o pol tretej. Z parkoviska našej školy sme mikrobusom vyrazili na schwechatské letisko. Bolo veľkou radosťou nastúpiť na palubu lietadla. S napätím sme očakávali štartovanie. Let rýchlo ubehol, predsa bol veľkým zážitkom. Dorazili sme do Barcelony... Bolo ľahké dostať sa do centra mesta. Začali sme celodennou prehliadkou mesta, počas ktorého sme navštívili katedrálu Sagrada Familia, Casa Batlló a Casa Mila, prešli sme aj po La Rambla pešou ulicou a navštívili palác Güell. Na miestnom trhu la Boqueria sme ochutnali špeciality, napríklad paellu, churros alebo iberskú šunku. Potom sme pozreli Kolumbovu sochu, plávali v mori, nakoniec cez Gotickú štvrť sme sa vrátili na námestie Catalunya. Počas prechádzky sme obdivovali Katedrálu sv. Kríža a svätej Eulálii nazývanou aj ako barcelonská katedrála. Počasie bolo perfektné. Nakoľko bol október, privítalo nás letné počasie. Teplota vzduchu v popoludňajších hodinách vyšplhala až na 27 stupňov. Večer okolo pol siedmej sme sa vrátili na letisko. Let domov bol pokojný. Vo Schwechate nás čakal vopred objednaný mikrobus a okolo pol tretej ráno sme sa zastavili na parkovisku pri škole. Táto cesta nám zostane večnou spomienkou a na tento deň,  na prežité zážitky si spomíname s veľkou radosťou.   Žiaci triedy III.B
17. októbra 2023 sa žiaci tried II.HA a IV.B zúčastnili exkurzie v Bratislave. V skorých ranných hodinách dorazili na kraj hlavného mesta, odkiaľ sa vybrali k rozhľadni na najvyššom bode Devínskej Kobyly, ktorá je vysoká 21 metrov, má 112 schodov a pripomína postavu modlivky. Z jej vrcholu je nádherný výhľad na panorámu Rakúska, Českej republiky a Maďarska. Potom študenti navštívili hrad Devín, ktorý stojí na sútoku riek Dunaja a Moravy, na obrovskom útese. Od Dunaja bol najkrajší výhľad na symbolický bod hradu, na typickú opátsku vežu.  Žiaci sa vrátili v dobrej nálade, obohatení so zážitkami.
22. októbra 2023 študenti  I.HA triedy študujúci hotelierstvo sa v rámci neobvyklej vyučovacej hodiny potravinárstva zoznámili s druhmi mliečnych výrobkov a ich výrobou. Počas prednášky mali možnosť nahliadnuť do tajomstva jednotlivých výrobných procesov a zároveň mohli aj ochutnať tieto dobroty.
27. septembra, v deň Svetového dňa cestovného ruchu z iniciatívy Svetovej organizácie cestovného ruchu OSN (UNWTO) turisti a poskytovatelia služieb cestovného ruchu, ako aj pracovníci v sektore , spoločne oslavujú cestovný ruch a upozorňujú na sociálnu, kultúrnu a ekonomickú hodnotu sektora. Aj my s cieľom oslavy turizmu sme už tradične zorganizovali na našej škole odborný deň turizmu, ktorého sa zúčastnili žiaci odboru cestovného ruchu. Naše pozvanie prijal Lajos Tuba, Attila Győry, Tamás Csörgő a Christopher Riedl. Lajos Tuba predniesol zaujímavú prezentáciu o ryžovaní zlata, v ktorej zdôraznil, že zlato je vzácny kov a jeho ryžovanie je spojené aj so Žitným ostrovom, keďže zlato sa dá ryžovať aj v Dunaji. Hovoril o dlhej histórii ryžovania zlata od hôr až po rieky, o 2 známych „zlatých horúčkach“ a o tom, ako sa vlastne dá ryžovať zlato z riečnej vody. V súčasnosti na Žitnom ostrove , v Šamoríne, v Dunajskej Strede a v Komárne stále môžeme vidieť nástroje naryžovanie zlata. Attila Győry sa počas odborného dňa podelil o svoje skúsenosti z Japonska. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o japonskom národe, kultúre a architektúre.Napríklad, že Tokio je 30 miliónové mesto, s rozlohou Žitného ostrova. Na cestách je veľmi málo áut. Japonci sú disciplinovaní, trpezliví a úctiví. Na uliciach nie sú žiadne žiadne smeti. Ľudia si smeti zoberú so sebou a vyhodia doma. Zistili sme, kto sú jakuzy a gejše, čo je to zenová záhrada, svätyňa sinto, brána torii. Attila Győry svoju prezentáciu spestril s mnohými fotografiami. Tamás Csörgő je vedúcim turistického klubu „Hegyen-völgyön" ( „Horami-dolinami“) vo Vrakuni už od jeho vzniku. Hovoril o túrach, presnejšie o 12 túrach, ktoré každoročne organizuje. Povedal, že pred túrou niekoľko ľudí prejde vopred naplánovanou trasou, zmerajú vzdialenosť a čas, zistia, či je v okolí pitná voda a možnosti na kúpu občerstvenia. Spomenul turistické preteky, pešie túry, letný tábor - stanový tábor. Počas svojej prezentácie predstavil aj povinnú výbavu pre turistov a vybavenie na lezenie po skalách via ferrata. Christopher Riedl je absolventom vysokej školy a dlhodobo sa venuje cestovaniu. Je priam posadnutý cestovaním. Má 7 rokov praxe v cestovnom ruchu a 3 roky vedie vlastnú cestovnú kanceláriu. Precestoval mnoho krajín sveta a jeho prezentácia bola zameraná na predstavenie týchto krajín.   ​
Žiaci štvrtého ročníka našej školy odboru hotelierstvo varili, obsluhovali, prestierali na tému 18. narodeniny. Využili skúsenosti a vedomosti, ktoré nadobudli v odbore, aby svoje úlohy, ktorými ich poverili, splnili čo najdokonalejšie. Na konci dňa sme mohli vidieť, že naši študenti nielen výborne obstáli, ale dokázali aj pozitívne prekvapiť. Sme radi, že nami vynaložená práca priniesla svoje ovocie. Pevne veríme, že sa nám podarí dosiahnuť, aby si toto povolanie viacerí zamilovali . Len tak ďalej!
7. septembra 2023 študenti II.A/FK a IV.A/FJK tried navštívili 36. ročník Dni farmy Bábolna v žrebčíne v meste Bábolna. Výstava bola zameraná na mechanizáciu a na pestovanie rastlín na ornej pôde, nakoľko táto akcia je zároveň tiež najväčšou prírodnou výstavou strojov v Maďarsku. Návštevníci mali možnosť vidieť 48 hybridov kukurice 9 spoločností a 16 hybridov ciroku 8 spoločností vystavených na experimentálnych parcelách s odrodami. Jedným dôležitým prvkom výstavy bola mobilná ukážka strojov, pričom prieskum a postrek vykonával dron , ktorý zorganizovala spoločnosť ABZ Drone Ltd a bola tu aj parkúr. Na podujatí s rozlohou 20 000 m2 sa zúčastnilo takmer dvesto vystavovateľov, ktorí priniesli najnovší technický a technologický vývoj od vstupných materiálov cez kultiváciu pôdy až po najmodernejšie stroje.

Stránky